Decyzja ZRID na budowę odcinka drogi S19 Boćki – Malewice

Drogi województwa podlaskiego wkroczyły w nową erę rozwoju dzięki kluczowym decyzjom administracyjnym. W piątek, 6 października 2023 r., wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski ogłosił wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na odcinku Boćki – Malewice, stanowiącym kolejny krok w rozwoju drogi ekspresowej S19. Nowa, dwujezdniowa droga ma się stać częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, łącząc dwa powiaty – bielski i siemiatycki.

Projekt zakłada, że blisko 16-kilometrowy odcinek będzie gotowy do użytku w 2025 roku. „Oczekujemy, że prace przebiegną sprawnie, umożliwiając lepsze połączenie południa z północą województwa,” podkreślił wojewoda podlaski podczas konferencji prasowej.

Zezwolenie na budowę wydano na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Warszawie. Wkrótce po wydaniu ZRID, inwestorzy przystąpią do prac na terenie budowy. Wojewoda Paszkowski z entuzjazmem zaznaczył, że łącznie prace będą prowadzone na 37-kilometrowym odcinku S19, włączając w to dwa wcześniej zezwolone fragmenty trasy.

Norbert Wyrwich, dyrektor GDDKiA Oddział w Białymstoku, wyraził optymizm co do rozpoczęcia prac: „Przystąpienie firmy Strabag do realizacji projektu jest planowane na przyszły tydzień. Zgodnie z harmonogramem, pozwolenie na użytkowanie oczekujemy w drugim kwartale 2025 roku.” Strabag, wybrany wykonawca, zajmie się budową drogi w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, a wartość kontraktu wynosi około 343,6 mln zł.

Projekt drogi S19 obejmuje konstrukcję 10 wiaduktów, pięciu mostów, a także przejścia dla zwierząt dużych nad trasą ekspresową oraz sześciu przepustów stalowych. Ponadto, uwzględniono budowę dróg dojazdowych, co zapewni lepszą komunikację terenów przyległych. Inwestycja przewiduje również wprowadzenie rozwiązań przyjaznych środowisku, w tym urządzeń ochrony środowiska i nasadzeń zieleni, jak również modernizację infrastruktury drogowej i wprowadzenie systemów zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Szczególną uwagę zwraca się na odcinek drogi z Boćków do Andryjanek, będący częścią trasy Boćki-Malewice. „Dzięki nowej trasie znacząco poprawi się bezpieczeństwo w regionie,” zaznaczyła Dorota Kędra-Ptaszyńska, wójt Gminy Boćki. Dotychczasowy fragment drogi krajowej był znany z wysokiej wypadkowości i liczby śmiertelnych wypadków.

Droga ekspresowa S19, będąca częścią Via Carpatia, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu podlaskiego oraz wschodniej Polski. Całość trasy w województwie podlaskim, po jej ukończeniu, osiągnie długość ponad 177 km, dzieląc się na 15 krótszych odcinków. „Via Carpatia to nie tylko połączenie południa i północy Europy, ale również szansa na rozwój gospodarczy naszego województwa,” podkreślił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Senator Jacek Bogucki dodał: „Ukończona trasa S19 to kolejny krok w modernizacji infrastruktury drogowej regionu.”

Korytarz transportowy Via Carpatia, na odcinku polskim, będzie mieć około 700 km długości, rozciągając się od Budziska na granicy państwa, przez Białystok i Lublin, aż do Barwinka na granicy ze Słowacją. Składa się z odcinków dróg ekspresowych S61, S16, a także S19. Docelowo trasa przebiegnie przez pięć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie, z istotnym etapem łączącym Lublin z Rzeszowem.

Wraz z finalizacją projektu S19, województwo podlaskie zyska lepszą komunikację i bezpieczeństwo, a także nowe perspektywy rozwoju regionalnego. Cała społeczność z niecierpliwością oczekuje na zakończenie tej transformacyjnej inwestycji drogowej.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gddkia-bialystok/mozna-rozpoczynac-roboty-na-odcinku-s19-bocki—malewice

Scroll to Top