PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 5/2014

← Powrót do Archiwum danego roku

Nagrody Polskie drogi ‚XXI przyznane
Podczas uroczystego otwarcia Targów Autostrada Polska w Kielcach, 14 maja br. wręczone zostały nagrody Polskie drogi ‚XXI. Przyznano je Zakładowi Usług Brukarskich ADROG Sp.j., firmie APM Konior Piwowarczyk Konior Sp. z o. o., miastu Toruń oraz prof. Janowi Biliszczukowi.

Efekt wart ciężkiej pracy
O niełatwej pracy, która owocuje estetyką przestrzeni publicznej rozmawiamy z Adamem Dybcio – prezesem firmy ADROG, uhonorowanej nagrodą „Polskie drogi ‘XXI”  .

Innowacyjni w poprawie Brd
Sukces jest możliwy dzięki śmiałym planom, ciężkiej pracy i niezachwianej wierze we własne możliwości – mówi Paweł Piwowarczyk – wiceprezes APM Konior Piwowarczyk Konior Sp. z o.o. – firmy, która została laureatem nagrody Polskie drogi ‚XXI w kategorii rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Miasto z nowym mostem
Budowa mostu przez Wisłę w Toruniu kosztowała 753 mln zł. Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od wielu lat. W ubiegłym roku oddano do ruchu nowoczesny i funkcjonalny obiekt. Rozmawiamy o nim z Barbarą Tyrankiewicz, kierownik Biura Realizacji Projektu w Miejskim Zarządzie Dróg w Toruniu.

Dzieło życia? Być może ciągle przede mną
Bliska jest mi taka filozofia budowania mostów, która wywodzi się z pnia inżynierskiego, w której broni się sama konstrukcja – mówi w rozmowie z „Polskimi Drogami” prof. Jan Biliszczuk, autor m.in. mostu Rędzińskiego we Wrocławiu.

Grudziądz – miasto na przecięciu ważnych dróg
Dogodne połączenia drogowe otwierają przed Grudziądzem nowe perspektywy.To właśnie brak dobrego skomunikowania z resztą kraju przez ostatnie kilkadziesiąt lat powodował, że było to miasto na uboczu.  O inwestycjach drogowych w mieście oraz zarządzaniu drogami rozmawiamy z Markiem Sikorą, wiceprezydentem Grudziądza odpowiedzialnym za infrastrukturę drogową.

Bez dróg nie ma rozwoju
O znaczeniu inwestycji drogowych dla miasta mówi Robert Malinowski, prezydent Grudziądza.

Jak uporządkowano parkowanie w centrum
Strefy płatnego parkowania tworzy się nie po to, by miasto mogło czerpać zyski z opłat, lecz by skutecznie zarządzać ograniczoną przestrzenią parkingową w centrum miasta. Na przykładzie Grudziądza widać to w sposób szczególny. Przy wąskich historycznych ulicach, po których dodatkowo poruszają się tramwaje, miejsca na pozostawianie samochodów jest niewiele, a powodów przyjeżdżania do centrum – jak wszędzie – mnóstwo.

Tramwaj numer jeden
Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce, które ma czynną sieć tramwajową. Elektryczne tramwaje w Grudziądzu powstały jako jedne z pierwszych w Polsce – w tym roku kończą 115 lat.

Cudowne dziecko rewolucji przemysłowej
Słowa tram oraz tramway wywodzą się ze Szkocji, gdzie pierwotnie (ok. 1500 roku) oznaczały rodzaj wagoników używanych w kopalniach węgla oraz dróg, po których one się poruszały.

Modernizacja sieci tramwajowych w Polsce – sukces czy porażka?
Dostępność unijnych środków na modernizację transportu publicznego w miastach, którą przyniosło wejście Polski do Unii Europejskiej przyczyniła się do licznych inwestycji w systemy tramwajowe. W jaki sposób wykorzystano te środki?

Hiszpanie polegli w Olsztynie
Pod koniec czerwca tego roku – według pierwotnej wersji – miała być zakończona budowa tramwaju w Olsztynie. Tymczasem trwa przetarg na ostatni z odcinków, na które podzielono inwestycję po tym jak miasto zerwało kontrakt z poprzednim wykonawcą – hiszpańskim FCC Construccion.

Krótka historia tramwaju
Pierwsza linia kolejowa określana mianem „tramwaju”, Swansea and Mumbles Railway, została otwarta w 1804 roku w Wielkiej Brytanii i służyła do transportu węgla oraz rudy żelaza. Transport pasażerski został uruchomiony w roku 1807.

Monitorowanie stanu technicznego infrastruktury torowej w miastach
Wiedza o stanie infrastruktury torowej w mieście jest kluczowa choćby dla racjonalnego planowania inwestycji infrastrukturalnych czy naprawy torowisk. Torowisk tramwajowych nie da się jednak monitorować korzystając z metod używanych na kolei. System monitorowania dedykowany infrastrukturze tramwajowej powstał na Politechnice Poznańskiej i od dwóch lat jest użytkowany w tamtejszym Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Europejskie Oceny Techniczne w IBDiM
Instytut Badawczy Dróg i Mostów od 2014 r. ma nowe uprawnienia – uzyskał status Jednostki Oceny Technicznej. Oznacza to, że może wydawać europejskie oceny techniczne dla wyrobów budowlanych stosowanych w budownictwie komunikacyjnym na obszarze całej Unii Europejskiej.

OBWODNICE – SPRAWDZAM
1 października 2013 roku rząd podjął uchwałę ws. budowy 12 obwodnic na drogach krajowych realizowanych w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. Zobaczmy na jakim etapie są prace.

Jubileusz 20-lecia OIGD
Od dwudziestu lat wspólnie budujemy polskie drogi. Razem mamy siłę, razem możemy więcej – tymi słowami 14 maja br. Adam Kulikowski, prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa przywitał honorowych gości i członków Izby podczas jubileuszu XX-lecia tej organizacji.

Młoda gospodarka, młoda branża
Jesteśmy młodą gospodarką – jeśli liczyć okres po transformacji – ma ona dopiero 25 lat. Przy tym, 20 lat działalności Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa to spore osiągnięcie – zauważa Barbara Dzieciuchowicz – prezes OIGD. O roli izby gospodarczej branży drogowej oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Polsce rozmawiamy z Barbarą Dzieciuchowicz – prezesem OIGD oraz Adamem Kulikowskim – prezydentem Izby.

Każde nowe zadanie to szansa na sukces
Rozmowa z Ireneuszem Janikiem, prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Elementów Budowlanych FABET S.A. z Kielc.

Licytacja dzieł twórców gdyńskiej szkoły pejzażu
Rynek sztuki w Polsce w ostatnim czasie zyskuje dodatkowy wymiar – inwestycyjny. Coraz częściej oferta domów aukcyjnych adresowana jest do indywidualnych inwestorów zainteresowanych lokowaniem funduszy w tej dziedzinie.

Czynniki decydujące o obciążeniu drogi
Kategoria ruchu czyli obciążenie ruchem drogowym, jest jedną z podstawowych wartości mających wpływ na projektowaną konstrukcję drogi. Kluczowym czynnikiem obciążającym drogi jest natężenie ruchu samochodów ciężarowych i autobusów. W praktyce 90 proc. pojazdów tzn. samochody osobowe i motocykle – w minimalnym stopniu oddziałują na projektowaną drogę.

Systemy ważenia w Polsce to wyłącznie preselekcja
Zadaniem systemu preselekcji wagowej jest wykrywanie przeciążonych oraz przekraczających dopuszczalne gabaryty pojazdów ciężarowych oraz powiadamianie o tym Inspekcji Transportu Drogowego. Centralnym elementem systemu jest komputer, który steruje i nadzoruje procesy pomiarowe. Umożliwia także bezpośrednią transmisję wyników pomiarowych do centralnego systemu zarządzania lub ich dystrybucję do predefiniowanych grup odbiorców (Policja, GDDKiA, ITD).

70 ton na pace i hajda w Polskę. Inspektorzy muszą przymykać oko, bo port w Gdyni by „umarł”
Dlaczego TIR-y rozjeżdżają polskie drogi? Absurd drogowy zaczyna się w Gdyni. Zgodnie z prawem, jedyną drogą wyjazdową z portu w Gdyni nie mogą jeździć TIR-y z kontenerami. Inspektorzy transportu drogowego proszeni są o niekaranie kierowców, inaczej port nie ma racji bytu.

Pojazdy nienormatywne problem dla dróg i kontrolerów
W 2013 r. inspektorzy ITD przeprowadzili ponad 29 tys. kontroli wymiarów, masy i nacisków osi pojazdów. 2,7 tys. z nich zakończyło się wydaniem decyzji administracyjnych o nałożeniu kar pieniężnych na przewoźników. Kary nakładane są na podstawie określonych przepisów. W październiku 2012 r. weszły w życie – uchwalone w sierpniu 2011 r. – przepisy zmieniające ustawę Prawo o ruchu drogowym. Na temat problemów i nieścisłości, które wynikły z tych zmian rozmawiamy z Arturem Czapiewskim, dyrektorem Biura Spraw Wewnętrznych oraz Alvinem Gajadhurem, rzecznikiem prasowym z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Dokumenten, bitte
Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec: Bartłomiej Sienkiewicz i Thomas de Maiziere 15 maja br. w Zgorzelcu podpisali umowę o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych.

Koło Naukowe Inżynierii Drogowej „FENIX” = Edukacja + Innowacje + Rozwój
Koło Naukowe Inżynierii Drogowej „FENIX” jest jednym z najprężniej działających i rozwijających się Studenckich Kół Naukowych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej.

Od nich zależy przyszłość dróg
Zespoły z Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz z Wojskowej Akademii Technicznej opracowały najlepsze sposoby innowacyjnego wykorzystania produktów, które już funkcjonują na rynku. Zostały one laureatami II edycji konkursu „Przyszłość dróg zależy od Ciebie – nie myśl szablonowo”.

Targi AUTOSTRADA symbolem zmian na rynku drogowym
Największe targi drogowe w Kielcach obchodziły w tym roku jubileusz 20-lecia. Wejście w trzecią dekadę odbyło się już w nowym budynku Kongresowym. Wraz z ukończonymi drogami dojazdowymi, otwiera to nową jakość funkcjonowania jubilata. Przemiany tego największego w kraju spotkania drogowców, są odzwierciedleniem zmian jakie dokonały się na polskich drogach, w ciągu 20 lat.

Eksperyment raczej udany
Pod koniec maja w Poznaniu odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz. Towarzyszyła im wystawa Międzynarodowych Targów Technologii i Materiałów Budowlanych dla Budownictwa Infrastrukturalnego Infratec. Wśród wystawców byli najwięksi czołowi producenci i dystrybutorzy maszyn wykorzystywanych m.in. w drogownictwie.

Nowatorskie rozwiązania w mostownictwie i geoinżynierii
Kolejne już, 17. seminarium z cyklu spotkań inżynierskich organizowanych przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów odbyło się 15 maja 2014 r. w Warszawie. Współorganizatorami spotkania była Firma Titan Polska i Oddział Warszawski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Seminarium było połączone z jubileuszem 55-lecia pracy zawodowej inżyniera Janusza Wiśniewskiego, wybitnego mostowca praktyka – „ojca chrzestnego” Oddziału Warszawskiego ZMRP.

O bezpieczeństwie i trwałości dróg na Śląsku
Pod hasłem bezpiecznych i trwałych dróg 8 i 9 maja br. odbyło się w Bielsku-Białej Śląskie Forum Drogowe zorganizowane wspólnie przez Polski Kongres Drogowy i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Jak dobrze oświetlać przestrzeń publiczną
Oświetlenie dróg i miejsc publicznych od strony prawnej, ekonomicznej i praktycznej było przedmiotem konferencji, którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Wydarzenie zgromadziło blisko 200 osób, z czego prawie połowę stanowili przedstawiciele samorządów lokalnych.

Szef gotuje
Michał Kardymowicz