PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 2/2014

← Powrót do Archiwum danego roku

Jak naprawić koło zamachowe gospodarki
Jednym ze źródeł załamania w branży budowlanej są mechanizmy, które towarzyszyły procesowi realizacji inwestycji publicznych w sektorze infrastruktury. Taką diagnozę stawiają eksperci z firmy doradczej EY.

Dalsze poprawianie Prawa zamówień publicznych czy nowa ustawa?
Poprawianie przepisów regulujących obszar zamówień publicznych trwa permanentnie. Kolejne nowelizacje nie przynoszą jednak zasadniczej poprawy. Zdaniem przedstawicieli branży, zamiast poprawiać, korzystniej byłoby napisać zupełnie nową ustawę. I tak być może się stanie. Są bowiem ku temu dwa powody: konieczność wdrożenia dyrektyw unijnych i związane z tym wyzwanie w postaci elektronizacji zamówień publicznych.

Są nowe dyrektywy w zakresie zamówień publicznych
Elektronizacja zamówień publicznych, większy nacisk na kryteria pozacenowe, uwzględnienie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE m.in. w odniesieniu do wykluczania wykonawców to niektóre aspekty zawarte w nowych dyrektywach unijnych.

Stawiamy na zrównoważony rozwój
Naszym priorytetem jest zachowanie równowagi między działalnością biznesową a dbałością o środowisko naturalne – mówi Bruno Roux z Lafarge w Polsce.

Na te drogi będą przetargi w 2014 r.
Osiem odcinków dróg ekspresowych zostało dopisanych do załącznika nr 5 Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015. Otwiera to drogę do uruchomienia przetargów na realizację tych zadań jeszcze w tym roku.

Jedna warstwa zamiast dwóch
Mamy pierwsze polskie doświadczenia ze stosowaniem nawierzchni jednowarstwowych na drogach samorządowych. Wnioski są pozytywne – nawierzchnia z jedną warstwą ścieralno-wiążącą nie budzi zastrzeżeń i jest wykonywana w czasie o połowę krótszym niż tradycyjna. W naszym kraju zastosowano dwa typy rozwiązania tj. nawierzchnię typu AC16 TD oraz SMA 16 DTS.

Zbrojenia, które ograniczają uszkodzenia nawierzchni
Badania potwierdzają efektywność zbrojenia w postaci siatek Carbophalt, jako środka zapobiegającego m.in. propagacji uszkodzeń nawierzchni.

Błędy w dokumentacji projektowej
Weryfikacja projektów jest bagatelizowana, tymczasem dzięki niej można nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także uniknąć niemiłych niespodzianek – na przykład zaskoczenia, że na terenie przyszłej budowy jest staw, którego nie uwzględniono w projekcie.

Płynny polimer ROAD SEAL
Dzięki płynnemu polimerowi Road Seal można stabilizować podłoże dróg, kontrolować erozję, ograniczyć pył. Służy on także do naprawy dróg bitumicznych, nasypów, zboczy, parkingów itp.

Skąd brać środki na drogi lokalne?
– Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie nie zapominajcie o drogach samorządowych – powiedział Jan Mączewski, starosta płoński, otwierając seminarium „Finansowanie i budowa dróg lokalnych” towarzyszące posiedzeniu Krajowej Rady Zarządów Dróg Powiatowych połączonemu z Konwentem Dyrektorów ZDP województwa mazowieckiego.

Marszałkowie o gruntach pod drogami
Samorząd województwa nie powinien płacić odszkodowania za grunty przejęte pod drogi od innych samorządów lub Skarbu Państwa – uważają marszałkowie województw.

„Powodziówki” podzielone
Minister administracji i cyfryzacji podzielił środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Najwięcej – prawie 82 mln zł – trafi do Małopolski. W sumie na naprawę dróg, mostów i uszkodzonej kanalizacji samorządy w całym kraju otrzymają ponad 300 mln zł.

Więcej niż połowa kierowców przekracza prędkość
Aż 64 proc. kierowców przekracza dopuszczalne limity prędkości. Przy tym 18 proc. jeździ o ponad 40 km/godz. szybciej niż dopuszczają przepisy.

Wyznaczono miejsca do odcinkowego pomiaru prędkości
Wytypowano fragmenty dróg, które będą objęte odcinkowym pomiarem prędkości. Lista obejmuje 29 fragmentów dróg. Pięć odcinków przyjęto jako rezerwowe.

Zimowa rywalizacja drogowców imienia Wojtka Malusiego
Jubileuszowe, X Mistrzostwa Polski Drogowców w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie za nami. Od tej edycji, zawody noszą imię Wojtka Malusiego – pomysłodawcy sportowej integracji środowiska drogowego. W taki sposób Rada Izby postanowiła uczcić pamięć zmarłego prezesa Zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.