PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 2/2012

← Powrót do Archiwum danego roku

W oczekiwaniu na pierwszy gwizdek
Rozpoczynające się w czerwcu tego roku Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej stały się impulsem do zrealizowania wielu znaczących przedsięwzięć infrastrukturalnych. EURO jest także bodźcem do poprawy umiejętności zarządzania problemami, zarządzania ruchem, zarządzania kryzysowego, zarządzania komunikacją i organizacją tego typu przedsięwzięć.

Przetargi w branży drogowo-mostowej
W 2011 roku najwięcej przetargów w branży drogowo-mostowej rozstrzygnięto w Małopolsce – 1608. Tuż za Małopolską uplasowało się Mazowsze, gdzie było ich 1605, a za nim Wielkopolska z wynikiem 1303 przetargi. W całym kraju przez ostatnie 12 miesięcy ogłoszono 13,5 tys. wyników postępowań przetargowych.

W miastach inwestycji nie zabraknie
Rok 2012 dla wielu samorządów miejskich będzie okresem zaciskania pasa. Miasta muszą bowiem nie tylko ograniczyć zaciąganie nowych kredytów, ale także wreszcie zacząć spłacać zadłużenie. W wielu przypadkach dochodzi ono już do ustawowej granicy 60 proc. przychodów budżetowych. To efekt realizowanego w ostatnich latach intensywnego planu inwestycyjnego w miastach.

Przestrzeń publiczna jest dla ludzi – wprowadzenie do zagadnień uniwersalnego projektowania (cz. 2)
U podstaw uniwersalnego projektowania leży projektowanie zorientowane na potrzeby użytkownika bez wyróżniania lub stygmatyzowania grup użytkujących. Projektanci, którzy stosują zasady uniwersalnego projektowania dążą do zapewnienia pełnej i jednakowej dal wszystkich dostępności w korzystaniu z produktów czy obiektów.

Bezzałogowy samolot sfotografuje polskie drogi?
Czy nad budowanymi polskimi drogami w najbliższym czasie pojawią się robiące zdjęcia samoloty bezzałogowe? Jest to bardzo prawdopodobne. Warszawska firma Taxus SI dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego opracowała autorski zestaw do wykonywania zdjęć lotniczych.

Światowa jakość dostępna w Polsce
O nowościach w zakresie badania nawierzchni drogowych rozmawiamy z JACKIEM SUDYKĄ, zastępcą kierownika Zakładu Diagnostyki Nawierzchni w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów.

Skutki działań niezgodnych z prawem
Naruszenie prawa przy podejmowaniu decyzji, jak i skutki takiego postępowania, często są bagatelizowane. Tymczasem mogą one być bardzo dotkliwe dla zarządcy (zarządu) drogi. Najgorzej jest wtedy, kiedy czynność podjęta z naruszaniem prawa zostanie uznana za nieważną.

Poznańska „Pestka” ma 15 lat
Poznański Szybki Tramwaj świętuje piętnaste urodziny. Pierwsza „bimba” – tak w poznańskiej gwarze określany jest tramwaj – wjechała na nowe tory 30 stycznia 1997 roku. Popularna dziś „Pestka” była wówczas najnowocześniejszą trasą szybkiej komunikacji miejskiej.

Bogactwo przyrody a możliwości rozwoju sieci drogowej
Po roku 2000 w województwie świętokrzyskim istotnemu opóźnieniu w realizacji uległo około 10 ważnych ciągów drogowych o łącznej długości ponad 400 km. Powodem były trudności w uzyskaniu pozwolenia na budowę lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Komu żółta koszulka lidera?
W całym roku 2011 na naszych drogach zginęło 102 dzieci – najczęściej w drodze ze szkoły, podczas zabawy w czasie wolnym, podczas przewożenia ich samochodami. Czy ta informacja kogokolwiek zbulwersowała? A przecież te śmierci były niepotrzebne.

Rola i znaczenie instrumentów brd w ochronie użytkowników infrastruktury drogowej – cz. 1 – Audyt brd
Działania na rzecz bezpieczeństwa ludzi na drogach i ulicach powinny być prowadzone świadomie i systemowo. Niniejszy artykuł otwiera cykl poświęcony instrumentom, które mogą poprawić stan brd.

Ziemia przecinana autostradami kryje świadectwa przeszłości
Budowa autostrad i dróg w Polsce to nie tylko milowy krok w przyszłość, ale także doskonała sposobność do spojrzenia głębiej w przeszłość. O specyfice pracy archeologa, jego współpracy z drogowcami i „drogowych” artefaktach rozmawiamy z PAULINĄ FLORJANOWICZ, dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Na ratunek historycznym mostom Warszawy
Instytut Badawczy Dróg i Mostów pospieszył na ratunek spoczywającym na dnie Wisły „okruchom” historycznych mostów Stolicy. W połowie stycznia tego roku na teren Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie zostały przywiezione wydobyte z dna rzeki fragmenty przęsła Mostu Kierbedzia.

Naczepy jak ciepłe bułeczki
Statystyki dotyczące sprzedaży ciężarówek jednoznacznie wykazują, że największym zainteresowaniem w 2011 roku cieszyły się pojazdy do transportu długodystansowego. Na drugim miejscu znajdują się pojazdy do transportu materiałów sypkich i kruszyw.

Technologie jutra na targach Budma i Bumasz
Poznań już po raz dwudziesty pierwszy gościł wystawców z branży budowlanej. Od 24 do 27 stycznia br. Odbywały się Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych Bumasz 2012. Szeroki wachlarz towarów i usług związanych z budownictwem zaprezentowało 1200 wystawców z 33 krajów.