PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 1/2012

← Powrót do Archiwum danego roku

Rekordowe wydatki i niepewność o nowe przetargi
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała kolejny rok swojej działalności.
Poinformowała też o planach na najbliższe 12 miesięcy. Instytucja chce w bieżącym roku wydać na drogi 29,3 mld zł. Najważniejszym źródłem finansowania podobnie jak w latach ubiegłych będą środki unijne. Miliard złotych przychodu w 2012 r. Powinien przynieść wdrożony w ubiegłym roku na drogach system e-myta viaTOLL.

Jaka przyszłość cen asfaltu?
Rosnące ceny asfaltu mogą okazać się jednym z większych problemów branży drogowej w tym roku. Było drogo, a może być jeszcze drożej. Kto zatrzyma ten cenowy galop? Na dziś nie ma chętnych. O tym dlaczego drożeje asfalt rozmawiamy z KRZYSZTOFEM SUSZKIEM, prezesem Zarządu Orlen Asfalt.

Trzecie Międzynarodowe Forum Producentów Kruszyw
Dla jakości kruszyw nie ma alternatywy – pod takim hasłem odbyło się trzecie Międzynarodowe Forum Producentów Kruszyw. Spotkanie zorganizowane 23 i 24 listopada ub.r. Było głównym wydarzeniem premierowej edycji Targów Kruszyw Naturalnych i Wtórnych „Expo Kruszywa” w Sosnowcu.

Coraz więcej wozimy koleją
Zespół złożony z przedstawicieli producentów kruszyw oraz ekspertów z PKP Cargo, od początku 2011 r. Rozwiązuje na bieżąco problemy transportu kruszyw koleją. Choć nie jest to zadanie łatwe, są efekty współpracy. W 2011 r. koleją przewieziono około 30 mln ton kruszyw, to o 10 mln więcej niż rok wcześniej. W 2012 roku ten rekord może być pobity.

Sposób na brak słońca
Fińska turbina wiatrowa o osi pionowej od grudnia ubiegłego roku zasila w prąd znak na drodze krajowej nr 6 w Zachodniopomorskiem, pomiędzy Nowogardem a Goleniowem. Urządzenie to, będące nowością na polskim rynku, ma wspomóc Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w pokonaniu zimowego problemu z solarami, które przy pochmurnej pogodzie dostarczają zbyt mało prądu do interaktywnych znaków drogowych.

Wygodniej i bezpieczniej w Kujawsko-Pomorskiem
Po 3 latach kończy się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 534 łączącej Grudziądz, Wąbrzeźno, Golub-Dobrzyń i Rypin. Kierowcy zyskali 75 kilometrów równej i bezpiecznej trasy.

Kiedy tylko cena, kiedy dodatkowe kryteria?
Podejmowanie decyzji o wyborze wykonawcy zamówienia publicznego wyłącznie na podstawie ceny jest w niektórych sytuacjach korzystne dla zamawiającego – napisano w publikacji opracowanej w Urzędzie Zamówień Publicznych.

„Zaprojektuj i zbuduj” – czy to korzystne dla drogownictwa
Na przestrzeni ostatnich kilku lat w sferze przetargów drogowych można zaobserwować rosnący udział kontraktów obejmujących zarówno zaprojektowanie określonego obiektu, jak i jego wykonanie. Czy na pewno tego rodzaju kontrakty są korzystne dla drogownictwa.

Optymalizacja koncepcji konstrukcji kładek dla pieszych wykonanych z materiałów kompozytowych typu FRP
Wykonanie obiektu mostowego w technologii kompozytów FRP (fibre reinforced polymers), przy odpowiedniej modyfikacji istniejących procesów produkcyjnych, jest obecnie możliwe – to najważniejszy wniosek z prowadzonych badań na temat wykorzystania tych materiałów w budownictwie lądowych. Zastosowanie materiałów kompozytowych może rozwiązać wiele problemów takich jak krótko żywotność obiektów mostowych oraz duże koszty ich eksploatacji.

Przestrzeń publiczna jest dla ludzi – wprowadzenie do zagadnień uniwersalnego projektowania (cz.1)
Niniejszy artykuł otwiera cykl publikacji dotyczących innowacyjnego podejścia do kreowania i zagospodarowania przestrzeni publicznej przez projektantów i inwestorów. Wskazane w nim zostaną główne założenia leżące u podstaw idei uniwersalnego projektowania.

Sezon zimowy na drogach rozpoczęty
Okres zimowy to dla branży drogowej co roku dość spore wyzwanie. Mimo że zima w tym sezonie w porównaniu do poprzednich jest dość łaskawa, to służby porządkowe rozpoczęły działania na szeroką skalę. Jak to wygląda w poszczególnych miastach Polski?

Powstanie 702 km „schetynówek”
W 2012 r. dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych popularnie nazwanym „schetynówkami” zmodernizowanych zostanie 702 km dróg.

Przygotujmy się do kolejnej perspektywy finansowej
Rozmowa z Grzegorzem Stechem, dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, przewodniczącym Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich.

Najważniejsze, byśmy reagowali na potrzeby społeczne
Rozmowa z Adamem Czerwińskim, dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu, przewodniczącym Krajowej Rady Zarządów Dróg Powiatowych.

Czy ekrany akustyczne są uniwersalnym środkiem zabezpieczającym przed nadmiernym hałasem?
Często nowo instalowane ekrany drogowe nie chronią w pełni terenów mieszkalnych przed działaniem hałasu drogowego, emitowanego z coraz bardziej zatłoczonych tras komunikacyjnych.

Nadal nie jest dobrze, choć lepiej
Już po raz czwarty, w ramach międzynarodowego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP, naukowcy z Politechniki Gdańskiej wraz z ekspertami Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej opracowali mapę ryzyka na drogach krajowych w Polsce. Wyniki badań uwzględniające lata 2008-2010 wykazują znaczący spadek długości „czarnych odcinków” oraz liczby „odcinków krytycznych”

Autostrada A2 zimą pod opieką MAN-a
W połowie grudnia 2011 r., w Ob wodzie Utrzymania Autostrady Biały Mur koło Myszęcina miała miejsce prezentacja pojazdów MAN przeznaczonych do zimowej obsługi nowo otwartego odcinka autostrady A2. Właścicielem pojazdów jest Autostrada Eksploatacja S.A.

O przepustach i przejściach dla zwierząt w Żmigrodzie
Jedenasta już Świąteczna Drogowo-Mostowa Żmigrodzka Konferencja Naukowo-Techniczna „Przepusty i przejścia dla zwierząt w infrastrukturze komunikacyjnej” odbywała się 7 i 8 grudnia 2011 r. Tradycyjnie dotyczyła aktualnych spraw infrastruktury drogowo-mostowej oraz przepustów i przejść dla zwierząt w infrastrukturze komunikacyjnej.