PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 10/2015

← Powrót do Archiwum danego roku

Drodzy Czytelnicy,

październikowy numer Polskich Dróg otwieramy pracą naukową, która porusza temat z ostatnich dni – a mianowicie problem wykorzystania odpadów, a nie ich utylizacji. Dr Andrzej Plewa z Politechniki Białostockiej w swojej pracy opisuje wykorzystanie materiału z opon samochodowych do nawierzchni drogowych – „Z każdym rokiem równolegle rozwijają się technologie, które w przyszłości mogą istotnie wspierać recykling tego typu materiałów. Materiały otrzymywane z recyklingu zużytych opon samochodowych mają szerokie zastosowanie w nawierzchniach drogowych. Znacznie zmniejszają drgania, hałas oraz pylenie. Tego typu nawierzchnie są w stanie zmniejszyć hałas drogowy nawet do 20% oraz drgania wywołane przez pojazdy o więcej niż 15%”. Autor w swojej publikacji opisuje bardzo rzadką w Polsce, a popularną w innych krajach, modyfikację asfaltów drogowych miałem gumowym. Biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich tygodni – narastający w Polsce problem smogu, warto przyjrzeć się dokładnie istniejącymi możliwościami ochrony naszego środowiska i wcielać je w życie.
Z tego miejsca zapraszam do wzięcia udziału w konferencji
CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE, TYM DROGA TRĄCI,
która odbędzie się podczas targów Autostrada – Polska w Kielcach 1 czerwca 2016 r. Będą mieli Państwo okazję przekonać się jak kreatywni są studenci. Zachęcam również Państwa do zapoznania się z pracą studentów z Politechniki Świętokrzyskiej – Zastosowanie asfaltu wysokomodyfikowanego ORBITON 65/105-80 HiMA do produkcji mas zalewowych o różnym zastosowaniu. Praca powstała na konkurs „Przyszłość dróg zależy od Ciebie”, który skierowany jest do studentów wyższych szkół technicznych w Polsce. Proszę Państwa, co tu dużo pisać – mamy bardzo zdolną młodzież.

Pozdrawiam
Stanisław Styk
Redaktor Naczelny

Makieta