← Powrót do Archiwum danego roku
Nagrody „Polskie drogi ‘XXI” rozdane
Po raz kolejny redakcja „Polskich Dróg” wspólnie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Drogownictwa przyznała nagrody wyróżniającym się osobom i firmom w branży drogowej. W tym roku trafiły one do: prof. Wojciecha Suchorzewskiego z Politechniki Warszawskiej, Grażyny Lendzion – dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, firmy Maldrobud oraz firmy Neurosoft. Laureaci otrzymali statuetki w formie tzw. słupa konińskiego uznawanego za najstarszy znak drogowy w Polsce. Tradycyjnie nagrody zostały wręczone podczas uroczystego otwarcia Targów Autostrada w Kielcach. Na kolejnych kolumnach przedstawiamy naszych tegorocznych laureatów.
Kardynalna zasada jawności przetargów jest nagminnie łamana
Nagminne naruszanie zasady jawności postępowania jest zjawiskiem niekorzystnym i niebezpiecznym z punktu widzenia pozostałych zasad postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zwłaszcza zasady zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Ogranicza możliwość kontroli prawidłowości działań i zaniechań zamawiającego poprzez wnoszenie środków ochrony prawnej. Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu, wobec nieuprawnionego zastrzegania informacji, w istocie zostają pozbawieni możliwości kwestionowania nieznanych im informacji.
Ludzie branży
Who is who w drogownictwie
Rozmowa z Rafałem Sebastianem Bałdysem, członkiem Zarządu Związku Pracodawców Branży Usług Inżynierskich.
Trendy cenowe w branży kruszyw
Jarosław Mroziński, Członek Zarządu/Dyrektor Operacyjny Eurovia Kruszywa S.A.
Wielkopolska stawia na ciche nawierzchnie
Przekonanie o konieczności stosowania cichych warstw ścieralnych nawierzchni na drogach krajowych Wielkopolski narastało od początku lat 90., wraz ze zwiększającym się ruchem pojazdów, a co za tym idzie, także i hałasem drogowym. Początkowo bazowano na doświadczeniach zagranicznych. Obserwowano różne praktyki, w tym zastosowanie granulatu gumowego „na sucho”, czy zwiększenie zawartości wolnych przestrzeni w MMA, działających jak tłumiki w stosunku do hałasu na styku opona-nawierzchnia. W ostatnim czasie dominującą cichą technologią jest SMA LA.
ITS w służbie optymalizacji kosztów i efektywnego wykorzystania dróg
Ponad 300 reprezentantów firm związanych z inteligentnymi systemami transportowymi, instytucjami rządowymi i samorządowymi, oraz placówkami naukowymi wzięło udział w VI Polskim Kongresie ITS zorganizowanym przez Stowarzyszenie ITS Polska. Tegoroczna edycja kongresu odbyła się 13 i 14 maja br. w Warszawie.
Szczecińskie telebimy kierują na zieloną drogę
Uruchomiony pod koniec ubiegłego roku System Zarządzania Ruchem w Szczecinie to jak dotychczas jedyne w Polsce, tak nowoczesne narzędzie przekazujące kierowcom informacje o czasie przejazdu pomiędzy określonymi miejscami, jak również o natężeniu czy płynności ruchu. Pięć olbrzymich tablic elektronicznych pozwala użytkownikom samochodów wybrać optymalną trasę przejazdu.
Beton wałowany – przyszłość dróg lokalnych?
Trzy odcinki dróg lokalnych w technologii betonu wałowanego powstały w gminach Koczała i Tuchomie na Pomorzu. Drogi te zrealizowano z wykorzystaniem materiałów firmy Lafarge za pomocą układarki do układania mas bitumicznych Bomag. Jest to kolejny krok w rozwoju dróg betonowych w Polsce.
Kto każe nam stosować tyle znaków?
Jubileusz XX-lecia rejestracji Stowarzyszenia KLIR zgromadził aktualnych i byłych członków oraz sympatyków inżynierii ruchu. Kameralnemu jubileuszowi towarzyszyło seminarium szkoleniowe poświęcone znakom pionowym. Spotkanie odbyło się w połowie czerwca w Dymaczewie koło Poznania.
Narodowy Program BRD pod obstrzałem społeczeństwa
Blisko 900 uwag zgłoszono do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020 podczas zakończonych konsultacji społecznych. Ponad 90 proc. z nich została przekazana przez zwykłych obywateli (812), resztę zgłosiły instytucje, organizacje i stowarzyszenia. Więcej niż połowa opinii dotyczyła zagadnienia bezpiecznej drogi, niewiele mniej bezpieczeństwa człowieka i prędkości. Najmniej kontrowersji budziły tematy związane z bezpiecznym pojazdem oraz ratownictwem i opieką powypadkową.
Targi Autostrada
Dobrze wykorzystać chude lata
Ponad 400 firm zaprezentowało swoją ofertę podczas tegorocznych targów Autostrada-Polska w Kielcach.
O technologiach wykonywania i monitorowania budowli ziemnych na przykładzie A1
Autostrada A1 na odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie-Maciejów przebiega przez tereny o skomplikowanych warunkach geotechnicznych i obszary objęte wpływem aktywności górniczej. Ten fragment trasy A1 był dużym wyzwaniem dla inwestora, projektanta i wykonawcy.
Jak wyeliminować pojazdy przeciążone
Nadmierne obciążanie pojazdów od lat stanowi poważny problem w Polsce. Nie tylko niszczą one nawierzchnię dróg, ale stanowią również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co roku budżet państwa ponosi z tego tytułu straty wynoszące około 6-8 mld zł.
Studenci dumą branży drogowej
„Przyszłość dróg zależy od Ciebie – nie myśl szablonowo” – pod takim hasłem 22 maja br., podczas targów Autostrada-Polska odbyła się konferencja, której towarzyszyła pierwsza edycja konkursu skierowanego do studentów wyższych szkół technicznych.