PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 3/2013

← Powrót do Archiwum danego roku

Dla producentów kruszyw jakość to rzecz bezsporna
Branża kruszyw odrobiła lekcje w zakresie jakości. Środowisko nadal jednak czeka na Ogólne Specyfikacje Techniczne dla wszystkich dróg publicznych w Polsce. O zapotrzebowaniu na kruszywa, jakości kruszyw produkowanych w Polsce oraz roli jaką w rozwoju branży odegrał obchodzący w tym roku 20-lecie istnienia Polski Związek Producentów Kruszyw mówi Aleksander Kabziński, prezes Związku.

Ekonomiści o nieradzeniu sobie z budową dróg
Firmy, które zaangażowały się w największy program budowy dróg, wychodzą z niego osłabione. Dziesiątki z nich przeżywają poważne problemy finansowe lub są zagrożone upadłością. W perspektywie kolejnych inwestycji z przygotowywanego właśnie unijnego budżetu na lata 2014-2020, kluczowe staje się więc podjęcie konstruktywnego dialogu pomiędzy publicznym zamawiającym a wykonawcami. Konieczne jest wypracowanie zasad rzeczywistego partnerstwa – apelują w swoim najnowszym raporcie pt. „Dlaczego Polska nie radzi sobie z inwestycjami infrastrukturalnymi” ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha.

Ludzie branży
Who is who w drogownictwie
Rozmowa z Maksymilianem Kostrzewą, prezesem Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych S.A. oraz członkiem zarządu Dolnośląskich Surowców Skalnych S.A.

Uwaga na zakaz dzielenia zamówienia na części
Z opinii Urzędu Zamówień Publicznych wynika, że wszystkie jednorodne zamówienia budowlane, np. budowa kanalizacji w kilku dzielnicach tego samego miasta, należy traktować jako jedną całość. Nawet jeśli postępowania przetargowe będą prowadzone oddzielne dla każdej z dzielnic, wartością zamówienia powinna być łączna wartość wszystkich przetargów. Mimo że inaczej w tej sprawie wypowiedział się sąd, tylko postępowanie w zgodzie z tą logiką uchroni zamawiających przed zarzutem zaniżania wartości zamówienia w trakcie kontroli UZP.

Coraz lepsze drogi wojewódzkie nad Bałtyk
Rok 2012 można zaliczyć do rekordowych, jeśli chodzi o oddane do użytku nowe i przebudowane drogi wojewódzkie w Zachodniopomorskiem. Zakończone inwestycje, prowadzone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego to łącznie 100,5 km przebudowanych i nowych dróg. Ubiegłoroczny budżet przeznaczony na te zadania wyniósł prawie 158 milionów złotych. Nowe drogi wojewódzkie to głównie obwodnice – powstały dwa odcinki obwodnicy Trzebiatowa i obwodnica Szczecinka.

Znany, dobry standard SMA
Firma RETTENMAIER Polska od lat jest wiodącym dostawcą włókien celulozowych do produkcji mieszanek typu SMA. Nawierzchnie dróg wykonane w technologii SMA spełniają współczesne wymagania i doskonale wpisują się w projekty budowy autostrad, dróg ekspresowych, dróg krajowych, ale też dróg samorządowych (wojewódzkich i powiatowych). W technologii SMA budowane są płyty lotniskowe, parkingi, nawierzchnie na mostach i ścieżki rowerowe. O rozwoju i zaletach tej technologii rozmawiamy z Krystyną Szymaniak, kierownik Działu Drogownictwa w Rettenmaier Polska.

Laureaci konkursu „Pontifex Cracoviensis”
Nagrodzono wyróżniające się osobowości branży mostowej. Kapituła Konkursu „Pontifex Cracoviensis” wybrała laureatów w czterech kategoriach. Zdecydowała ponadto o przyznaniu dwóch nagród specjalnych.

Decyzja środowiskowa – kluczowy dokument dla inwestycji
Pozwolenie na budowę, a w przypadku dróg publicznych także zezwolenie na realizację inwestycji drogowych poprzedzone jest koniecznością uzyskania wielu decyzji, opinii, pozwoleń oraz zatwierdzeń. Wśród nich najważniejsza jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak zaoszczędzić nie gasząc światła
Rosnące koszty energii zmuszają gminy do ciągłego szukania oszczędności w zakresie oświetlenia drogowego. Czy sposobem na redukcję kosztów mogą być LED-y? A może zbawienne okażą się systemy inteligentnego sterowania oświetleniem? Na co warto zwrócić uwagę planując modernizację lub budowę systemu oświetlenia na drogach?

Obowiązkowa ocena lokalizacji urządzeń rejestrujących
Użytkownicy stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych przed 28 czerwca 2011 r. muszą wykazać, że lokalizacja tych urządzeń jest uzasadniona. Mają na to czas do końca maja br. Przed upływem tego terminu należy sporządzić analizę stanu brd oraz informację o miejscu lokalizacji urządzeń, a także uzyskać opinię na ten temat od właściwego komendanta wojewódzkiego Policji. Ta sama procedura będzie powtarzana co 40 miesięcy.

Przeanalizują drogowe projekty PPP
Dziewięć projektów partnerstwa publiczno-prywatnego z obszaru dróg zostanie przeanalizowanych w ramach projektu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego realizowanego wspólnie z przedstawicielami inicjatywy Jaspers.

Mniej ofiar na unijnych drogach
Liczba ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej zmniejszyła się w 2012 roku o 9 proc. (w porównaniu do 2011 r.). To, jak wylicza Komisja Europejska, najkorzystniejsza w historii statystyka dotycząca ofiar od czasu rozpoczęcia zbierania danych.

Znamy najlepszych narciarzy i snowboardzistów wśród drogowców
Za nami IX Mistrzostwa Polski Drogowców w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie zorganizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Drogownictwa. Zawody odbyły się pod koniec lutego na stoku Szymoszkowa w Zakopanem.