PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 9/2010

← Powrót do Archiwum danego roku

Podwyżka VAT ma trochę wad
Wzrost stawek VAT o 1 punkt procentowy ma ratować budżet państwa przed wzrastającym deficytem. Do kasy państwa może wprowadzić w przyszłym roku około 5 mld zł. Nie będzie to jednak ratowanie bezbolesne. Może ono ostudzić gospodarkę, spowodować wzrost cen i utrudnić realizację inwestycji.

Kolejna „wizytówka” IMB Podbeskidzie
IMB Podbeskidzie to firma znana ze znakomitego wykonawstwa nie tylko na południu kraju. Ostatnio IMB Podbeskidzie w konsorcjum z Podkarpackim Holdingiem Budowy Dróg „Drogbud” dokonała przebudowy odcinka drogi krajowej Nr 7 (pokrywającej się z drogą międzynarodową E77) Grójec-Białobrzegi od km 418 + 546 do km 436 + 380.

Półmetek I etapu Trasy Mostu Północnego
W sierpniu br. władze Warszawy wraz z Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o unijne dofinansowanie budowy Trasy Mostu Północnego. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 1,1 mld zł, z czego uzyskana dotacja w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 374,6 mln zł. Inwestycję podzielono na dwa oddzielne etapy: I – od węzła ul. Pułkowa do węzła ul. Modlińska, ciąg drogi krajowej nr 61 (ok. 3,4 km) i II – od węzła ul. Pułkowa do węzła Młociny, ciąg drogi wojewódzkiej (ok. 0,86 km). Oba odcinki mają być gotowe do końca 2011 roku.

Sukces po kosztach własnych
Powoli kończy się sezon robót drogowych. Już wkrótce podsumowywać będziemy to, co działo się na naszych drogach, liczyć oddane do użytku nowe i wyremontowane drogi, cieszyć się z efektów pracy firm drogowych. Warto jednak spojrzeć na koszty tej działalności, na problemy firm drogowych i warunki, w jakich przyszło im działać.
O tych sprawach mówią szefowie polskich firm drogowych.

Public Relations w firmach drogowych
Czy Public Relations jest potrzebny w firmach drogowych? Jakie może przynieść korzyści? Jakie zasady obowiązują w działaniach PR? Na te pytania odpowiada Paweł Trochimiuk, prezes Związku Firm Public Relations

Who is who w drogownictwie
Rozmowa z Robertem Piątkiem, wicedyrektorem Kontraktu na dwóch odcinkach Autostrady A2 z firmy COVEC Sp. z o.o.

Kostka brukowa w szerszym punkcie widzenia
Polska brukowa kostka drogowa jest dziś jedną z najnowocześniejszych w Europie. Innowacyjne zakłady produkcyjne oferują dobrą jakość i bardzo szeroki asortyment. Architekci, zarządcy dróg i przedstawiciele administracji samorządowej powinni śmielej korzystać z teko bogactwa różnorodności, jest bowiem w czym wybierać. Dzięki temu ulice i deptaki nabierają oryginalności i blasku. Stowarzyszenie Producentów Brukowej Kostki Drogowej będzie ich w tym wspomagać – obiecuje Marek Cichocki, prezes SPBKD w rozmowie z „Polskimi Drogami”.

Czas zacząć słuchać geotechników
Grunty podłoża drogi powinny być profesjonalnie rozpoznawane przez inżynierów geotechników, a nie geologów. Konstrukcji oporowych umocnień brzegów nie mogą stanowić nietrwałe gabiony, lecz odpowiednio posadowione mury oporowe, zagęszczenie warstw nasypowych musi być kontrolowane metodami pomiaru gęstości, a nie płytami uciskowymi – uważa prof. Krzysztof Parylak, z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu, wiceprezydent polskiego Komitetu Geotechniki.

Drogowe bariery ochronne – wprowadzenie

Zimowe utrzymanie dróg
Dla drogowców ubiegłoroczna zima była bardzo ciężka i kosztowna.
Utrzymanie dróg wymagało wiele pracy. Dlatego już dzisiaj trzeba pomyśleć o przygotowaniach do sezonu zimowego. Przypominamy więc publikację o najważniejszych działaniach, które trzeba podjąć, by nie mówiono później, że „zima zaskoczyła drogowców”.

Konwenty ZDP – wspólnie można więcej
Konwenty Dyrektorów Powiatowych Zarządów Drogowych funkcjonują od ośmiu lat.Zgodnie z przyjętym regulaminem wkrótce, po wyborach samorządowych, wyłaniane będą nowe władze Konwentów.

Mazowieckie drogi 2010
O realizacji zadań inwestycyjnych, remontach, skutkach ciężkiej zimy i powodzi oraz „janosikowym” mówi Zbigniew Ostrowski p.o. dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

W Czerwińsku są lepsze drogi
W Czerwińsku nad Wisłą odbyła się 20 sierpnia br. uroczystość zakończenia powiatowych inwestycji drogowych zrealizowanych w latach 2009 – 2010 na terenie gminy Czerwińsk.

Obwodnica – wielki problem małej Tucholi
Czy samorządy gminy i powiatu mogą prowadzić inwestycje na drogach wojewódzkich?
Czasem wybudowanie obwodnicy jest dla nich sprawą życia lub śmierci, ale przecież taka inwestycja może zupełnie zrujnować ich budżety. Pomoc unijna, zwłaszcza gdy ma pokrywać 50 proc. kosztów, nie zawsze jest wystarczającą zachętą do wyłożenia reszty. Tak jest w Tucholi. Władze i społeczność lokalna starają się w Urzędzie Marszałkowskim o korzystne sfinansowanie budowy objazdu.

Prawo ochrony środowiska a inwestycje drogowe w Polsce
O tym, jak ważnym problemem dla władz każdego państwa jest ochrona środowiska, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Problem ten okazał się dla ustawodawcy na tyle istotny, że unormował go nawet na gruncie postanowień aktu normatywnego o najwyższej mocy prawnej, jaką jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

BHP przy budowie i remoncie dróg i mostów
Budownictwo drogowe i mostowe charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka zawodowego i wypadkowego ze względu na specyfikę stosowanych technologii, warunki atmosferyczne, zmienność frontu robót, prowadzenie prac na terenie otwartym, pozbawionym elementów infrastruktury technicznej. Inspektorzy pracy przeprowadzili 865 kontroli na 544 budowach mostów, wiaduktów kolejowych i autostrad, przebudowach i remontach dróg powiatowych i krajowych oraz węzłów komunikacyjnych (w 2008 r. – 759 kontroli na 489 budowach). Kontrolą objęto łącznie 668 pracodawców, zatrudniających prawie 18,1 tys. pracowników, w tym 1 255 kobiet i 16 młodocianych. Blisko połowę kontroli (48 proc.) przeprowadzono w mikroprzedsiębiorstwach, 39 proc. – w innych małych firmach, tj. zatrudniających od 10 do 49 osób.

Forum: Moja Innowacja 2010
– Osiągnięciem innowacyjnym w obecnym zglobalizowanym świecie jest nie tylko własne oryginalne rozwiązanie, lecz także adaptacja innowacji i jej wdrożenie do polskich warunków kulturowych, klimatycznych czy technicznych. To wymaga kontraktu ze światem i śledzeniem najnowszych rozwiązań – mówi prof. Dariusz Sybilski