PRENUMERATA 2018 – roczna prenumerata miesięcznika Polskie Drogi przy kontynuacji zamówienia kosztuje 297,60 zł brutto - WYSYŁKA GRATIS. Zamówienia można złożyć przez zakładkę "Prenumerata"

Polskie Drogi Nr 12/2009

← Powrót do Archiwum danego roku

Z czego będziemy budować drogi
Polski Kongres Drogowy zorganizował w Warszawie 9 listopada br. pierwsze spotkanie z cyklu „Bilans zasobów polskiego budownictwa drogowego”. Jego uczestnicy uznali, że dalsza budowa Dróg w Polsce wymaga dokładnego policzenia zapotrzebowania na materiały budowlane.

Trójmiasto nad Kamienną czeka na drogi
Tytułem III Forum Gospodarczego, które odbyło się 16 listopada br. w Ostrowcu Świętokrzyskim była „Dostępność komunikacyjna północnej części Województwa Świętokrzyskiego”. Nie zapowiada się jednak, aby kluczowa dla tej części województwa droga krajowa nr 42 szybko stała się trasą dobrze łączącą trzy miasta na Kamienną.

I Forum Producentów Kruszyw
Unia Europejska podjęła prace zmierzające do opracowania nowej polityki surowcowej. Jakie zadania dla branży kruszyw w Polsce wynikają z tej europejskiej inicjatywy? Ich określenie było jednym z celów I Forum Producentów Kruszyw, zorganizowanego 17 listopada br. w Warszawie przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego oraz Polskie Związek Pracodawców Producentów Kruszyw.

Gminy uchwalają budżety
Wydatki drogowe gmin będą w przyszłym roku musiały uwzględniać ich sytuację gospodarczą, ale i tak możliwości inwestowania z udziałem pomocy zewnętrznej będą spore. Grudzień to miesiąc, w którym gminy intensywnie pracują na swoimi budżetami.

Who is who w drogownictwie
Rozmowa z Arturem Fojud, Prezesem Zarządu Fojud Sp. z o.o.

S-11 w Transeuropejskiej Sieci Transportowej
Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw „Droga S11” nie rezygnuje z lobbowania na rzecz wpisania do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) przyszłej drogi S11 Kołobrzeg- Pyrzowice. W Polowie listopada w Warszawie samorządowcy z czterech województw, przez które ma prowadzić ta ekspresówka przekonywali dziennikarzy o jej strategicznym znaczeniu.

Dziesięć świeczek na torcie PSWNA
PSWNA już od dziesięciu lat efektywnie wspiera działania służące rozwojowi polskiego drogownictwa. W Józefowie, 5 listopada br., miały miejsce obchody jubileuszu tej ważnej dla naszej branży organizacji. Nie brakowało znakomitych gości z kraju i ze świata, okolicznościowych przemówień i odznaczeń. Ważnym momentem gali było nadanie prof. Dariuszowi Sybilskiemu statusu członka honorowego PSWNA.

O normach i wytycznych w Ciechanowie
Drogowcy z Mazowsza spotkali się 26 listopada br. w Niestumiu Koło Ciechanowa na seminarium pt.: „Nowe wymagania techniczne dla nawierzchni asfaltowych wg norm europejskich”. Wśród około 200 uczestników byli przedstawiciele zarządów Dróg wojewódzkich i powiatowych, urzędów i instytucji samorządowych oraz zaproszeni goście.

Nawierzchnie drogowe – dłuższa użyteczność dzięki uszczelnieniu
Artykuł przedstawia przykłady nieszczelnych nawierzchni asfaltowych oraz skutków, jakie one powodują. Wskazuje także na przyczyny powstawania błędów oraz niektóre metody naprawcze.

Kładka dla pieszych w 5 tygodni
W koordynowanym przez IBDiM programie badawczo- wdrożeniowym „Most w 3 miesiące” zrealizowano kilka obiektów doświadczalnych, na których sprawdzano różne technologie przyspieszające budowę mostów. Jednym z nich była kładka dla pieszych w Piasecznie, gotowa do eksploatacji po 5 tygodniach budowy.

Głośny problem do zwalczania
Podwójne fasady budynków, odwracanie ich ścianami bez okien w stronę drogi, ograniczenie prędkości pojazdów to metody, za pomocą których miasta europejskie próbują sobie radzić z hałasem drogowym.

Rok inwestycji na drogach wojewódzkich
W mijającym roku sypnęło inwestycjami na drogach wojewódzkich. Nie brakowało dużych przebudów i modernizacji. W kilku zarządach dróg wydano na ten cel rekordowo duże sumy pieniędzy. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim uruchomienie środków europejskich z RPO.

Drogi Powiatowe w 2009 roku – osiągnięcia i problemy
Kolejny rok pokazał, że zarządy Dróg powiatowych nauczyły się sprawnie działać w bardzo trudnych warunkach, jednak skala potrzeb nadal jest ogromna.

„Schetynówka” w Będzinie
W Polowie listopada zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Małobądzkiej w Będzinie. To ważna inwestycja PZD. Jej zrealizowanie było możliwe dzięki montażowi finansowemu funduszy powiatu, miasta oraz środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Drogi powiatowe lepsze niż krajowe
Zarząd Dróg Powiatowych w Wołowie.

Czarna mapa polskich dróg
Zaledwie pięć procent długości Dróg krajowych w Polsce spełnia kryteria bezpieczeństwa zalecane w Unii Europejskiej.

Rzeszów stawia na nowoczesny transport
Seminarium KLIR w Rzeszowie.